#pstrykajNIEdotykaj

Kampania #pstrykajNIEdotykaj to sprzeciw środowiska modelingowego wobec przemocy seksualnej zapoczątkowana przez film „Ten jeden trudny temat”.

Przekaz jest prosty. Dwa zdjęcia symbolizują to, że nie jest ważne, czy osoba jest ubrana, czy nie, strój nie jest przyzwoleniem na jakiekolwiek niewłaściwe zachowania.

Walczymy o to, by każdy zanim podejmie krok zastanowił się, czy chciałby w podobny sposób być potraktowany. On, lub jego matka, córka, przyjaciółka. Wymagamy profesjonalizmu u lekarza? Wymagajmy też na sesjach!

Akcja #pstrykajNIEdotykaj ma swoje korzenie w filmie „Ten jeden trudny temat” na Youtube Szklanego Oka, gdzie Klaudia Licka czytała wyznania dziewczyn dotyczące molestowania jakiego doświadczyły w pracy jako modelki. Film wywołał spore poruszenie w środowisku, bo jako pierwszy wskazał na problem w tak bezpośredni sposób. Po publikacji dostawałem dziesiątki wiadomości dziennie od mężczyzn i kobiet w temacie ich nieprzyjemnych doświadczeń. Dosłownie dziesiątki. Niesamowitym było dla mnie, że schematy powtarzały się dość często, a niektórzy po sposobie molestowania potrafili wskazać, który to fotograf czego się dopuścił i która historia była o kim. Przerażające, bo świadczy to o tym, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemu, ale nic z nim nie robimy.

Film zwrócił uwagę Igi Dzieciuchowicz, dziennikarki ówcześnie Gazety Wyborczej, która mając doświadczenie w pisaniu o historiach przemocy seksualnej postanowiła napisać również o naszej sprawie. Po miesiącu pracy ukazał się artykuł „Polskie modelki przerywają milczenie” w Dużym Formacie, dodatku do GW. Linkuję do swojej grupy na FB, gdzie można artykuł w całości przeczytać.

Jakiś czas po publikacji pewien fotograf, którego imienia nie chcę wymieniać, bo nie zasługuje na uwagę, wymyślił warsztaty fotograficzne, na których będzie uczył innych, jak molestować modelki. Totalne odwrócenie tego, co należy wywołało burzę i zaangażowało Maję Staśko, która poza postami na swoich socjalmediach zwróciła uwagę na to, że fajnie by było, jak by powstała akcja pod konkretnym hasztagiem. Maja poszła w swoją stronę, a my z Klaudią Licką wymyśliliśmy hasztag #pstrykajNIEdotykaj, skumaliśmy się z Fundacją Projekt Kobiety i realizujemy projekt, który masz okazję właśnie oglądać.

Przy współpracy z Agnieszką Żądło, dziennikarką Newsweek oraz Adamem Kuczyńskim nakręciliśmy też film o Bartłomieju M, fotografie, który dopuścił się gigantycznych nadużyć

W produkcji jest też druga część filmu poruszająca problem od trochę innej strony niż pierwsza.

Ambasadorkami akcji są:
Klaudia Licka
Paulina Hornik
Dorota Gardias
Monika Miller
Renata Kurczab
PAtrycja Izydorczyk
Natalia Komarek
Lila Michniewicz
Sandra Kevin
Magdalena Maluba Lubacz